Wstęp do gry i kilka słów o DS
Dark Souls zdobył niebywałą popularność dzięki swojej unikalnej, mrocznej oprawie, wysokiemu stopniowi trudności i ciekawym mechanikom rozgrywki. Wiele gier próbowało później z lepszym lub gorszym skutkiem skopiować to, co znamy z DS, w skutek czego powstało wiele podobnych tytułów, jak choćby Lords of The Fallen. Żaden z konkurentów nie posunął się w modyfikacjach pomysłu tak daleko jak twórcy Salt and Sanctuary; stworzyli oni bowiem grę bardzo podobną, w której zamiast perspektywy trzeciej osoby akcję oglądamy niczym w platformówce – czyli z kamera z boku w typie „side-scroll”.
Więcej o tytule
Salt and Sanctuary to gra niezależna studia Ska Studios, premiera na Steam miała miejsce w maju tego roku. W grze wcielimy się w rozbitka przemierzającego tajemniczą, ponurą krainę w poszukiwaniu zaginionej księżniczki, będącej kluczem do zażegnania odwiecznej wojny. To co wyróżnia tę produkcję na tle konkurencji to zdecydowanie widok z perspektywy 2D niczym w klasycznych platformówkach, połączony z ciężkimi, brutalnymi walkami. Część mechanik została w sposób oczywisty zapożyczona z serii Dark Soul’s, tak więc weterani tego gatunku poczują się jak w domu, oczywiście jeśli przyzwyczają się do zmiany perspektywy. Całość wyszła twórcom zgrabnie, nie dziwi więc fakt uzyskania przez Salt and Sanctuary wysokich ocen (na platformie Steam aż 92% pozytywnych recenzji). Niestety gra nie obsługuje języka polskiego. Dostępna jest na platformie Steam, w pełni wspiera obsługę kontrolera. Zagrać w Salt and Sanctuary można również na konsoli PlayStation 4.
Rozgrywka
Podobnie jak w serii Dark Soul’s rozgrywkę zaczynamy od stworzenia naszego bohatera. Gdy już skończymy, akcja gry zabiera nas na statek zaatakowany przez nieznanych wrogów, co w efekcie skutkuje jego zatonięciem. Budzimy się na plaży i w tym momencie zaczynamy prawdziwą grę. Walki cechują się wysokim stopniem trudności, nie tylko te z bossami, ale również i te z pozornie słabszymi wrogami. Do naszej dyspozycji został oddany arsenał standardowych dla klimatów fantasy broni, wzbogacony o pistolety skałkowe (których jest jednak bardzo niewiele). Nie zabrakło oczywiście także magii oraz modlitw (magia kapłańska). W grze występują dwie waluty; złoto oraz sól. Za tę pierwszą kupimy nowe przedmioty u kupców(walutę tę częściowo tracimy po śmierci).
Sól natomiast pełni ważniejszą rolę, służy ona bowiem do rozwoju naszej postaci oraz ulepszania jej uzbrojenia. Awansowanie różni się od tego z podobnych tytułów, bowiem zamiast z bezpośrednim wzmacnianiem statystyk mamy do czynienia z wyborem skilli z ich drzewka, co wzmacnia nasze bazowe statystyki i/lub umożliwia nam posługiwanie się nowym rynsztunkiem. Samo drzewko przypomina te znane z Path of Exile, i jest bardzo obszerne.
Zakładając że zostaniemy zabici przez jedną z napotkanych kreatur, zabierze nam ona całą sól, a jedynym sposobem by ją odzyskać będzie zbicie naszego mordercy. Jeśli powinie nam się noga i po drodze zabije nas coś innego, utraconej wcześniej soli już nie odzyskamy. Jeśli zaś zginiemy w sposób bardziej naturalny, jak choćby upadek z wysokości, w miejscu naszego zgonu pojawi się stworek, którego pokonanie zwróci nam straconą sól. W Salt and Sanctuary nie brakuje również różnych gildii; pełnią one dość istotną rolę w kwestii zaopatrzenia. NPC takich jak handlarze przywołujemy umieszczając na ołtarzu sanktuarium (forma checkpointa) ich figurki.
Multiplayer
W Salt and Sanctuary nie mamy do czynienia z pełnokrwistym sieciowym multiplayerem. Przejawia się on jedynie poprzez wiadomości zostawione przez innych graczy czy też poprzez sporadycznie pojawiające się nagrobki w miejscu ich śmierci. Istnieje za to możliwość gry na współdzielonym ekranie co spisuje się dobrze. Istnieje nawet możliwość zagrania PvP w tym trybie.
Oprawa audio-wizualna
W Salt and Sanctuary mamy do czynienia z bardzo mroczną, klimatyczną oprawą. Twórcy umiejętnie użyli efektów graficznych jak choćby rozmycie. Uświadczymy doskonałych wręcz efektów światła i cieni. Muzyka jaką usłyszymy zwykle jest stonowana i świetnie pomaga budować klimat. Jedynym minusem całej oprawy jest fakt, że w zamieszaniu czasem ciężko dostrzec interesujące nas szczegóły. Jednak jak na grę 2D trzeba przyznać, że całość wygląda po prostu pięknie.
Salt and Sancturay na platformie SteamOficjalna strona gryWymagania systemowe
Minimalne wymagania sprzętowe:
- System operacyjny: Windows Vista
- Procesor: Intel Core 2 Duo 2.8 GHz lub lepszy
- Pamięć RAM: 1 GB
- Karta graficzna: DirectX 10, wpierająca shader model 3.0
- Dysk twardy: 2 GB wolnego miejsca