Na pewno wielu z was grało ze znajomymi przez sieć, czy to lokalną, czy przez internet – do starszych tytułów jednak nie raz nie wystarczyło ściągnięcie jednego programu, wiązało się to z czytaniem długich instrukcji, często pojawiały się problemy(niewidoczna sieć, brak graczy, zrywanie połączeń i o wiele więcej).
Trochę historii multiplayera
Kilka lat temu przełomowy okazał się program Hamachi – umożliwiał on stworzenie wirtualnej sieci LAN, na początku stosowany głównie do wymiany plików, prostych połączeń itd. – z czasem jednak zaczęto używać go co raz częściej do gier w sieci lokalnej; nie każdy miał czas lub możliwości, aby biegać ze swoim sprzętem do znajomych(chociaż takie spotkania miały swoją magię), by pograć sobie w ulubione tytuły – tutaj z pomocą właśnie pojawił się hamachi, umożliwiał grę sieciową dzięki tworzeniu wirtualnej sieci lokalnej – można było grać ze znajomymi przez sieć praktycznie w większość tytułów, które posiadały wsparcie opcji LAN, mogliśmy grać nawet jeśli znajdywali się oni w innym kraju – w zasadzie obsługa sukcesywnie była również coraz prostsza. Pojawiało się również wiele problemów, często nie można było się ze sobą połączyć lub gra się zrywała – trzeba było szukać godzinami odpowiedzi w internecie, aby często pozbyć się prostych problemów, czasami również bywało i tak, że problemu nie udało się rozwiązać i nawet Hamachi nie zdawał egzaminu.
Z czasem pojawiły się również inne programy, jakby chociaż dość popularny Tunngle, który umożliwiał praktycznie automatyczne łączenie się z graczami, jednak ten znowu posiadał bardzo mało praktyczny interfejs obsługi, plus jest strasznie powolny(oczywiście w moim skromnym zdaniu). Pojawiały się również inne rozwiązania – GameSpy, Steam itp. jednak rzadko można było pograć w coś, co mieliśmy w pudełkowej wersji a nie przypisane do wirtualnego konta – tutaj właśnie pojawia się GameRanger.
GameRanger jest małym programem, który umożliwia w pełni automatyczne połączenie ze znajomymi w grach, które posiadają opcję LAN – wystarczy mieć podaną grę, dodać znajomych po czym po prostu kliknąć „graj” – program automatycznie łączy się z innymi, tworzy odpowiednie ustawienia i po chwili już gramy.
Na pewno również padną pewne pytania – czy nie ma lagów, jakie gry obsługuje, pod jakimi systemami działa, czy posiada komunikację głosową itd. – program testowałem na kilku grach i mogę powiedzieć, że jak na tak zautomatyzowane oprogramowanie to działa bardzo dobrze – nie zauważyłem większych lagów w czasie gry, mimowolnych rozłączeń czy innych problemów.
Game Ranger działa zarówno pod PC jak i MAC, obsługuje również kilkanaście tytułów „cross-platform”, posiada dość rozbudowany system znajomych(wysyłanie zaproszeń, wiadomości, komunikacja głosowa, grupy). Sam „serwer gry” możemy też utworzyć na dwa różne sposoby – albo gra może być zabezpieczona hasłem tylko dla znajomych(członków klanu itd.) albo może to być gra publiczna, co jest doskonałym sposobem aby zagrać z ludźmi z różnych krajów.
GR na chwilę obecną obsługuje prawie 700 różnych tytułów w trybie sieci lokalnej(lub internet).
- Age of Empires + dodatki
- AOE 2 + dodatki
- AOE 3 + dodatki
- Age of Mythology
- Age of Wonders
- Army Men RTS
- Baldur’s Gate 2 / Tron Baala
- Battle Realms
- Borderlands
- Borderlands 2
- Call of Duty + United Offensive
- COD 2
- COD 4: Modern Warfare
- Call of Juarez
- Civilization III / IV
- C&C Red Alert 2
- C&C RA 3
- C&C Generals
- Company of Heroes
- WH40k: Dawn of War – Dark Crusade
- Cossacks + dodatki
- Diablo
- Diablo 2
- Empire Earth / AOC
- Enemy Territory: Quake Wars
- FIFA07
- FIFA 10
- FIFA 11
- FlatOut 2
- Heroes of Might and Magic 3
- HOMM IV
- HOMM V
- HomeWorld / HW 2
- Icewind Dale / ID 2
- Links 2003
- MechWarrior 4
- NFS Most Wanted
- NFS Underground 2
- Praetorians
- Rise of Nations
- Rome: Total War
- Starcraft / Brood War
- Twierdza / Krzyżowiec
- Terraria
- Battle for Middle-earth / BOME 2
- Rise of the Witch King
- Titan Quest
- Torchlight 2
- Warcraft 3 + dodatki
- Worms Armageddon
- Yu-Gi-Oh + dodatki
- PEŁNA LISTA GIER WSPIERANYCH PRZEZ GR
Jak widzicie sama przykładowa lista gier, które bywają najczęściej na liście jest dość pokaźna, są również inne(często starsze) tytuły w które możecie pograć ze znajomymi – wystarczy zainstalować program, stworzyć listę graczy(jeśli gramy ze znajomymi), znaleźć lub stworzyć serwer i kliknąć „Graj”.
GameRanger – podsumowanie
Program oczywiście posiada też pewne minusy – jest on ograniczony do gier tylko figurujących na liście(jest ich jednak sporo, więc nie jest to jakiś wielki problem) – tutaj czasami hamachi faktycznie jest jedyną opcją; najbardziej irytuje mnie brak możliwości zatrzymania odświeżania listy – lista serwerów na bieżąco się odświeża(jeśli szukamy losowego serwera aby po prostu pograć z kimś obcym to OK, bo nie trafimy na pusty/nieaktywny serwer ale jeśli szukamy konkretnej gry nie-z-listy-znajomych to może być dość problematyczne), niektórzy mogliby się również uczepić niewielkiej reklamy, która widnieje na górze programu – jednak w zamian za tak dobrą usługę(darmową przede wszystkim, nie musimy niczego kupować, aby pograć sobie przez program) można to w pełni wybaczyć. Ponadto zwykłe konto jest ograniczone tylko do 50 znajomych – aby zwiększyć tą ilość, to musimy wykupić konto Premium(Silver – 100 znajomych, Gold – 500 znajomych), konto premium daje dodatkowo możliwość usunięcia reklam, hostowanie pokojów z czatem, ustawianie wiadomości „auto-away”(coś na wzór „zaraz wracam”) oraz utworzenie rozszerzonego profilu gracza. Oczywiście do gry sieciowej z kilkoma-kilkunastoma znajomymi konto darmowe w zupełności wystarcza.
Pobieranie programu i instrukcjeOficjalna strona programu