Częściej niż deweloperzy skłonni by byli przyznać, fabuła jest zaledwie dodatkiem do grafiki pełnej szczegółowych detali. Jednak czy to właśnie grafika pełni najważniejszą rolę w grach? Jeśli uważacie iż historia przedstawiona w produkcji powinna grać pierwsze skrzypce, to Life is Strange jest tytułem który powinniście sprawdzić! Z uwagi na charakterystyczne podłoże fabularne wiele osób podchodziło do tej gry sceptycznie, jednak jak łatwo zauważyć, większość z nich została później oczarowana magią tej pozycji. Dodatkowo możliwość manipulacji czasem oraz nie do końca znane konsekwencje działań gracza aż same pchają do dalszej gry. Zapraszam do lektury.
Więcej o tytule
Life is Strange stworzone zostało przez Dontnod Entertainment we współpracy ze Square-Enix, pierwszy epizod miał premierę pod koniec Stycznia 2015. Co istotne, cały tytuł został podzielony na pięć odrębnych rozdziałów, mających ukazywać się co parę miesięcy. Rozwiązanie takie ma kilka plusów: zamiast kupować całości można zakupić pierwszy rozdział, aby sprawdzić czy rzeczywiście jest to produkcja warta swojej ceny; ponadto oczekiwanie na kolejny etap wymusza chwilę zastanowienia nad podjętymi decyzjami oraz zaostrza ciekawość niczym dobra książka. Life is Strange jest grą przygodową typu point & click, zaś rozgrywkę obserwujemy horyzontalnie z perspektywy trzeciej osoby.
Postać prowadzona przez gracza posiada zdolność cofnięcia się w czasie o krótki moment, aby zmienić wydarzenia które działy się na „świeżo”. Twórcy inspirowali się filmem „Efekt motyla”, i zbytnio się z tym nie kryją, po podjęciu decyzji mającej poważne konsekwencje dla rozwoju fabuły pojawia się nawet wizerunek motyla. Produkcja dostępna jest na platformie Steam, w języku angielskim oraz francuskim. Istnieje możliwość zakupu jednego epizodu lub kompletnego zestawu ( pięć rozdziałów, część z nich nadal znajduje się w trakcie produkcji).
Fabuła
Podczas gry przyjdzie nam wcielić się w postać Max Caulfield, 18-letnią dziewczynę powracającą do rodzinnego miasteczka aby rozpocząć naukę w Akademii Blackwell. Sielski klimat szybko się kończy w skutek odkrycia przez główną bohaterkę zdolności do cofania czasu, co w efekcie prowadzi do poważnych kłopotów. Brnąc coraz dalej w fabułę, odkrywamy coraz to nowe tajemnice. Zaginiona dziewczyna, wymuszenia i sprzedaż narkotyków to tylko niektóre z nich. Podczas rozgrywki łatwo wczuć się w klimat za sprawą drobnych rzeczy budujących większą całość, takich jak plakaty czy strzępki rozmów przechodzących postaci.
Co jakiś czas gracz zmuszony jest dokonać ważnego wyboru wpływającego na przebieg historii. Warty zaznaczenia jest fakt, że mimo iż wybory te są w dużej mierze związane z moralnością, nie dzielą się one na pozytywne czy też negatywne. Ponadto bardzo często nie sposób przewidzieć ich konsekwencji na dalszym etapie rozgrywki. Każdy wybór można zmienić cofając się w czasie, jednak po opuszczeniu lokacji na której się go dokonało, jest to niemożliwe.
Rozgrywka
Grę w Life is Strange zasadniczo można nazwać połączeniem gry przygodowej z interaktywnym filmem. W praktyce oznacza to że sposób prowadzonych przez gracza rozmów oraz interakcja z postaciami, ma większy wpływ na rozwój historii niż podjęte przez bohaterkę działania. Tryb w którym przyjdzie nam sterować poczynaniami Max, służy głównie zapoznaniu z otoczeniem oraz wystawia na próbę zdolności logicznego myślenia. Wspomniane wcześniej wybory wpływające na dalszy przebieg fabuły w praktyce oprócz wprowadzenia historii na nowe tory, możemy również otrzymać pomocne wskazówki.
Warto czasem sprawdzić wszystkie dostępne opcje poprzez cofnięcie czasu – główna postać pamięta wszystko. Sam system sterowania jest bardzo intuicyjny, po najechaniu kursorem na obiekt otrzymujemy dostęp do menu kołowego, z którego możemy wybrać akcje adekwatną do danego przedmiotu. Całość rozgrywki utrzymana jest w balansie pomiędzy sielankowym nastrojem a uczuciem, iż coś jednak jest „nie tak”.
Oprawa audio-wizualna
W Life is Strange to fabuła wymusza styl graficzny, a nie odwrotnie. Oznacza to w praktyce, że aby oprawa wizualna odpowiednio komponowała się z nastrojem, grafika jest dość prosta i sprawia momentami wrażenie lekko komiksowej. Zabieg ten wychodzi tej produkcji na plus, dodatkowo dobrze wykorzystano efekt głębi widzenia. Modele postaci wykorzystują różne, lecz realistyczne kształty i proporcje, a ich ruchy są bardzo naturalne. Cechy te sprawiają że grafika mimo małej ilości szczegółów, jak na obecne standardy cieszy oko.
Muzyka nie jest natarczywa, bardzo ładnie wtapia się w tło i buduje nastrój odpowiedni do wydarzeń rozgrywających się na ekranie. Efekty dźwiękowe i głosy nagrane zostały w dobrej jakości i nie odnosi się wrażenia, iż są w jakiś sposób wymuszone. Jedyne do czego można się w tej kategorii właściwie przyczepić, to kulejąca synchronizacja ruchu ust postaci podczas dialogów. Jednak można po pewnym czasie do tego przywyknąć i przestać zwracać na to uwagę.
Life is Strange – podsumowanie
Life is Strange jest świetną pozycją dla każdej osoby lubiącej wielowątkową fabułę. Mimo, że główna postać początkowo może budzić u niektórych może niechęć, w końcu nie każdy chce wcielać się w postać 18-letniej dziewczyny. Sam byłem z tego powodu nieco sceptyczny kiedy pierwszy raz uruchomiłem, jednak tytuł ten po prostu mnie oczarował. Za spory minus niektórzy mogą uznać sposób dystrybucji, w końcu czekanie na kolejne epizody może zmęczyć. Produkcja ta zdobywa naprawdę wysokie noty, i ja się do nich dołączam. Serdecznie polecam.
Life is Strange na platformie SteamOficjalna strona gryWymagania systemowe
Minimalne
- System operacyjny: Windows Vista
- Procesor: Dual Core 2.0GHz lub lepszy
- Pamięć RAM: 2 GB
- Karta graficzna: 512 MB RAM (Intel HD Graphic nie jest zalecana)
- DirectX: wersja 9.0
- Dysk twardy: 3 GB wolnego miejsca