Wstęp
Dla wielu graczy Doom jest absolutnym klasykiem. Nie mam tu na myśli wyłącznie trzeciej części serii, lecz również te wcześniejsze, które swoim wyglądem przypominały leciwego Wolfenstein’a 3D (który ma już bagatela ponad 24 lata!!). Przed wprowadzeniem na rynek Doom 3, gry te miały charakterystyczny styl 2D. Co ciekawe doczekał się on ulepszenia, które jednak nie odbiera mu nic z dawnej chwały i klimatu jaki budował. Przedstawiam Wam Brutal Doom, czyli starego, dobrego Dooma na sterydach.
Więcej o modyfikacji
Brutal Doom to samodzielna modyfikacji bazująca na mechanikach oraz poziomach zaczerpniętych z Ultimate Doom, Doom 2, oraz Final Doom. Za jej produkcję odpowiada Brazylijczyk o nicku Sergeant_Mark_IV. Prace nad projektem trwają od 2010 roku i co jakiś czas udostępniane są kolejne patche. Modyfikacja ta zebrała już kilka nagród, między innymi „Moddb 2012 MOTY Editors Choice of Creativity Award” oraz „The 18th Annual Cacowards”. Na serwisie Moddb gości już od roku 2012. W grze mamy możliwość wcielenia się w komandosa który stawia czoła demonom, zombie i innym szkaradztwom, tak jak w oryginalnej serii. Zaimplementowano tu także szereg usprawnień oraz ulepszeń, część z nich możemy wyłączyć aby produkcja jeszcze bardziej przypominała oryginał.
Rozgrywka
W Doomie zawsze chodziło przede wszystkim o jeden element: sianie choasu i zniszczenia. Modyfikacja Brutal Doom wypada pod tym względem po prostu świetnie. Nasze zdolności do destrukcji zostały powielone przez cały wachlarz nowego uzbrojenia, nowe animacje oraz ulepszoną grafikę i zwiększoną dynamikę starć. Podczas rozpoczynania rozgrywki stajemy przed trzema wyborami: trybu rozgrywki (nowy/klasyczny/random), częścią gry w którą chcemy zagrać, oraz stopniem trudności. Polecam zwłaszcza tryb „Modern”, w którym to mamy dostęp do wszystkich nowości. Pierwszym co rzuca się w oczy jest nowa, ulepszona grafika oraz możliwość skalowania obrazu zależnie od naszych preferencji. Jeśli zechcemy możemy używać paska niczym z oryginału (mam na myśli panel wyświetlający również portret naszej postaci), lub ograniczyć HUD do minimum lub całkowicie go wyłączyć.
Żołnierz którym sterujemy otrzymał teraz możliwość wykonywania kopniaków bez zmieniania broni (przydatne przy interakcji z obiektami), jest to o tyle przydatne że dzięki temu możemy przesuwać wybuchające beczki w stronę przeciwników, dzięki czemu możemy pokusić się nawet o zastawianie na nich pułapek. Mamy teraz możliwość dokładniejszego celowania (przez przyrządy celownicze broni), a nawet możliwe jest używanie dwóch broni tego samego typu naraz. Istnieje nawet możliwość ulepszania broni (na chwilę obecną jedynie karabinu oraz strzelby). Dodatkowo możemy zebrać odpowiednie runy przekształcające nas w Baron of Hell lub Revenant na ograniczony czas. Nie sposób nie wspomnieć także o trybie Berserka, w którym możemy przeprowadzać na przeciwnikach efektowne fatality podczas walki wręcz, bądź użyć rannego przeciwnika w charakterze ludzkiej tarczy. Płynność i dynamika gry uległy też sporemu poprawieniu. Akcja rozgrywa się teraz nie wolniej niż choćby Quake III.
Oprawa audio-wizualna
Grafika w modyfikacji jest bardzo interesująca. Z jednej strony mamy tu tę surowość i lekką „pikselozę” znaną z oryginalnej gry, jednak zostało to wszystko poprawione w taki sposób, aby zachować klimat i maksymalnie upiększyć całość nie tracąc tych cech. Mimo że obiekty (a dokładniej ich tekstury) wykonane zostały w 2D, podczas naszego przemieszczania się po terenie obracają się one prostopadle do nas. Wygląda to całkiem przyjemnie i odmiennie do utartych schematów. Dotyczy to również przeciwników. Muzyka i efekty dźwiękowe nie stoją może na wysokim poziomie, jednak tworzą spójną całość z grafiką nie sprawiając wrażenia „wyjętych z kontekstu”.
Podsumowanie – Brutal Doom
Brutal Doom jest świetną modyfikacją, łączącą w sobie to co najlepsze ze starych czasów z dynamiką współczesnych strzelanek. Z pewnością będą nią zachwyceni weterani serii, oraz ci z Was, którym nie było dane osobiście spotkać się jeszcze z tą serią. Nie bez powodu Brutal Doom zebrał tak dobre oceny, dodatkowo przemawia za nim fakt, iż jest darmowy. Przekonajcie się sami, nie zawiedziecie się!