1943: The Battle of Midway
W 1987 roku japoński deweloper Capcom wydał Street Fighter, Mega Man oraz, wśród innych gier zręcznościowych, vert shoot ’em up 1943: The Battle of Midway. Była to nieco niepokojąca kontynuacja wydanej w 1984 roku przez Capcom strzelanki 1942. Obie gry koncentrują się, o dziwo, na samolotach armii amerykańskiej, które zestrzeliwują japońskie floty podczas II wojny światowej.
Jeśli jednak nie analizujesz często obecności wojny w grach i nie interesuje cię, dlaczego firma zdecydowała się zabić żołnierzy z własnego kraju, by przypodobać się Amerykanom, to, cóż, 1943: The Battle of Midway jest w pewnym sensie fajny.
Jest prosta – spraw, by złe samoloty wybuchały! – ale jej kolory są żywe, muzyka dynamiczna, a powtarzalne strzelanie sprawi, że poczujesz się tak zen, że natychmiast zapomnisz o fabule każdego antywojennego dokumentu, jaki kiedykolwiek widziałeś. Jest ona dostępna za darmo po pobraniu gry Capcom Arcade Stadium na PlayStation lub Switch, a dodatkowo możesz dodać cztery inne gry z serii 19XX za 2 dolary każda.
Pac-Man
Pac-Man w kształcie ciasteczka z wróżbą zaczął zjadać swoją drogę przez labirynt pełen duchów w 1980 roku, a wydawca Bandai Namco wciąż próbuje powstrzymać jego niekończący się głód w swojej często aktualizowanej mobilnej wersji fenomenu zręcznościówek.
Ta wersja zawiera tradycyjny Pac-Man labirynt, który prawdopodobnie kojarzysz z arkadami – midnight blue map spotted z jadalnych kropek i owoców punktów bonusowych – wraz z dodatkowymi labiryntami „tryb fabularny”, tematyczne wydarzenia „tryb przygodowy”, a także tablicę liderów dla jego „tryb turniejowy”. Poddaj się dźwiękom jęczących duchów i pobierz na swoje urządzenie Apple lub Android.
Sonic the Hedgehog Classic
Side-scrolling platformówka Sonic the Hedgehog z 1991 roku z Sega Genesis dostaje kolejne życie na telefonie komórkowym, zachowując w większości swój oryginalny wygląd i odczucia – rozpikselowane fale i drzewa, kępki trawy i klockowate plamy brudu, które wyznaczają drogę do pokonania złego łysola Dr. Robotnika.
Odświeżona wersja zawiera zremasterowaną wersję oryginału, klasyczną, błyszczącą ścieżkę dźwiękową autorstwa Dreams Come True i jest kompatybilna z kontrolerami Xbox. Można grać na urządzeniach Apple i Android.
Pinball FX2
Microsoft Studios opublikowało Pinball FX2 w 2010 roku, nie odkrywając niczego na nowo, ale zapewniając solidne doświadczenie wirtualnego pinballa z różnymi tematycznymi stołami (wodne Secrets of the Deep, Las Vegas w Rzymie itp.). Naciskanie przełączników nie będzie tak przyjemne jak w prawdziwych grach pinballowych, ale przecież w takie nie da się grać z kanapy. W Pinball FX2 można grać na konsoli Xbox, a także pobrać darmowe wersje próbne dodatkowych plansz tematycznych, takich jak Star Wars i Aliens vs. Pinball.
Shadow Warrior Classic
Były ochroniarz Zilla Enterprises, Lo Wang, dostaje sygnał ostrzegawczy w pierwszoosobowej strzelance Shadow Warrior z 1997 roku: Megakorporacje są złe. Dowiaduje się o tym po tym, jak jego podążający za mocą były szef wysyła za nim szereg demonów w ramach kary za odejście z pracy, na co on odpowiada, rozwalając je w pył podczas biegu przez Japonię.
Dobrze dla niego. Lo Wang jest jednak bez wątpienia rasistowską karykaturą, a jego dialogi wypowiadane są z niezręcznym akcentem. I choć gra została zbudowana na tym samym silniku, co Duke Nukem 3D, współczesny odbiorca może zamiast tego zauważyć, jak bardzo uproszczona jest grafika według współczesnych standardów. Daleko jej do doskonałości.
Jednak, podobnie jak w Duke’u, szybka akcja Shadow Warrior trzyma w napięciu, a obsesja dewelopera 3D Realms na punkcie upakowania każdego centymetra kwadratowego sekretnymi pomieszczeniami i nieoczekiwanymi (czasem dosadnymi) nawiązaniami zapewnia pouczającą podróż do dziwnych początków pierwszoosobowych strzelanek.