Nintendo recenzja
Konsole

Nintendo Switch – recenzja

Nintendo Switch był pierwszym krokiem w wypełnianiu luki między handheld i konsol domowych, więc jest to fantastyczny dodatek do rodziny konsol Nintendo bez utraty żadnych uroków poprzednich konsol Nintendo i nadal chwaląc niektóre wspaniałe możliwości w jego hybrydowej natury.

Innowacyjny projekt Nintendo Switch pomógł Nintendo utrzymać swoje wysokie panowanie z czymś wyjątkowym, nawet po sukcesie Nintendo Wii i jego nowo wdrożonych kontroli ruchu, okulary-free aspekty 3D Nintendo 3DS, i eksperymentalny drugi ekran Wii U, więc nawet pięć lat na to pozostaje tak popularne, jak zawsze. I jest ku temu dobry powód.

Co mamy tutaj jest znacznie różni się od tego, co widzieliśmy wcześniej i Nintendo Switch zapewnia najlepsze z obu światów. Możesz grać w podróży na własne życzenie lub przyciąć się w domu, aby w pełni wykorzystać chillową atmosferę Nintendo Switch. Jako że lista najlepszych gier na Nintendo Switch powiększa się o ekskluzywne gry imprezowe i top-tier tytuły firm trzecich.

NINTENDO SWITCH: DESIGN

W pudełku z twoim błyszczącym nowym Nintendo Switch, otrzymujesz główną konsolę, dwa odłączane boki kontrolera (Joy-Cons), uchwyt, który umożliwia połączenie tych porcji kontrolera w bardziej tradycyjny gamepad, dwa paski, które mogą uczynić je dwoma indywidualnymi kontrolerami, oraz stację dokującą do podłączenia konsoli do telewizora.

W zestawie otrzymujemy również kabel zasilający USB Type-C (z nieodłączaną cegiełką zasilającą) oraz kabel HDMI do podłączenia urządzenia do telewizora. Jeśli wydaje ci się, że brzmi to jak mnóstwo akcesoriów, to miałbyś rację: podejrzewamy, że wielu posiadaczy Nintendo Switch w ciągu kilku miesięcy zgubi przynajmniej jedno lub dwa z nich.

Owinęliśmy nasze paski Joy-Con wokół naszego uchwytu Joy-Con, aby utrzymać wszystko razem, ale chcielibyśmy mieć jakiś sposób na przymocowanie ich do konsoli, aby nie skończyło się na tym, że zostaną źle umieszczone. To dość nowatorska (nie wspominając o nieco skomplikowanej) konfiguracja, więc warto zagłębić się w każdy z różnych sposobów, w jaki można używać konsoli.

NINTENDO SWITCH: TRYB RĘCZNY (HANDHELD MODE)

Pierwszym z trybów Nintendo Switch jest tryb handheld, czyli forma najbardziej przypominająca urządzenia sprzętowe, które pojawiły się przed Switch. W tej konfiguracji przyczepiamy dwie części kontrolera (Joy-Cony) do lewej i prawej krawędzi ekranu, a następnie gramy podobnie jak na PlayStation Vita.

W rzeczywistości, rozmiar i kształt analogowych drążków konsoli sprawiają, że czuje się ona jak nowoczesna Vita, choć nie jest tak solidna ze względu na połączenia, które istnieją między Joy-Conami a ekranem. Wzdłuż górnej części Nintendo Switch znajduje się gniazdo na kartridże z grami, gniazdo słuchawkowe (słuchawki Bluetooth są teraz obsługiwane po aktualizacji po premierze), dźwignia głośności i przycisk zasilania.

Dolna część urządzenia jest mniej zajęta. Masz kickstand dla trybu tabletop (więcej na ten temat później), który ukrywa mały slot microSD dla rozszerzalnej pamięci masowej. Wewnętrzna pamięć na Nintendo Switch jest ograniczona do zaledwie 32GB, więc jeśli planujesz pobrać gry, a nie je kupić, będziesz chciał zainwestować w Nintendo Switch SD karty (pojemności do 2TB są teoretycznie obsługiwane).

NINTENDO SWITCH: TRYB KONSOLI

Drugą formą Nintendo Switch jest tryb konsoli. Główną część umieszczasz w dołączonej stacji dokującej, która łączy urządzenie z telewizorem – możesz wtedy swobodnie odłączyć Joy-Cony, by sterować Switch z odległości.

Sposób, w jaki konsola przenosi wrażenia z oglądania z własnego ekranu na telewizor, jest tak płynny, jak to tylko możliwe, i nie musisz nawet wstrzymywać gry. Wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym. Odłączanie Joy-Conów Nintendo Switch może być nieco kłopotliwe, co prawda: odbywa się to poprzez trzymanie małych przycisków na ich grzbietach i przesuwanie kontrolerów w górę.

Stacja dokująca TV jest mniej więcej tej samej wielkości co środkowa część Nintendo Switch. Z tyłu znajduje się port USB typu C, który zapewnia zasilanie konsoli, port HDMI do podłączenia jej do telewizora oraz port USB typu A. Po lewej stronie konsoli znajdują się dwa dodatkowe porty USB, służące głównie do ładowania kontrolerów Switch podczas gry bezprzewodowej (więcej o tym za chwilę).

Jeśli chcesz używać Nintendo Switch z wieloma telewizorami w całym domu, możesz kupić dodatkowe stacje dokujące Switch, które ułatwiają przejście z jednego ekranu na drugi, w stylu plug-and-play. Możesz nawet użyć stacji dokującej modelu OLED, która ma wbudowany port Ethernet.

NINTENDO SWITCH: TRYB TABLETOWY

Nintendo Switch

Ostatnim czynnikiem formalnym dla Nintendo Switch jest to, co Nintendo nazywa „trybem tabletowym”. Korzystając z podstawki dołączonej do tylnej części ekranu, możesz postawić konsolę na stole, a następnie odłączyć Joy-Cons, aby uzyskać trochę półprzenośnej gry. W teorii jest to idealne rozwiązanie na długie podróże transportem publicznym, gdzie masz stolik, na którym możesz postawić konsolę; w rzeczywistości stwierdziliśmy, że jest to trochę mieszane doświadczenie.

Podoba nam się możliwość korzystania z Joy-Conów Nintendo Switch w uchwycie, a nie przymocowanych do konsoli – uchwyt zapewnia wystarczająco dużo dodatkowego plastiku, aby kontrolery były o wiele wygodniejsze w rękach, a posiadanie konsoli nieco dalej oznacza, że postawa siedząca może być o wiele bardziej naturalna.

Tryb Tabletop jest również świetny do gry wieloosobowej na Switchu. Odłączenie obu Joy-Conów, by umożliwić dwóm osobom grę przeciwko sobie, to czysta przyjemność: dzięki temu Nintendo Switch jest idealne do wyciągnięcia na małych spotkaniach, gdzie masz już wszystko, czego potrzebujesz do sesji wieloosobowej. Jednak kilka problemów uniemożliwia konsoli pełne wykorzystanie tego intrygującego trybu tabletowego.

Pierwszym z nich jest podstawka. Choć jest on gumowany, dzięki czemu Switch nie ślizga się po nim, podtrzymuje konsolę tylko na jednej wysokości. Jeśli twój stół taca jest trochę bliżej ciebie, to nie ma możliwości prop konsoli tak, że jest skierowany do ciebie bardziej bezpośrednio, a zamiast tego, będziesz utknął z ekranem skierowanym do klatki piersiowej, a nie twarzy.

Drugi to port ładowania Nintendo Switch, który jest niedostępny, gdy używasz go w trybie tabletu. Podczas niedawnej podróży pociągiem oznaczało to, że chociaż byliśmy w idealnej sytuacji, aby użyć trybu tabletowego, skończyliśmy używając konsoli jako handheld, aby ją naładować.

Wreszcie, ekran Nintendo Switch jest po prostu trochę za mały dla gier wieloosobowych dla więcej niż dwóch graczy. Czteroosobowe Mario Kart jest prawie niemożliwe ze względu na rozmiar i rozdzielczość wyświetlacza (znaleźliśmy się umieszczając nasze twarze w odległości kilku centymetrów od konsoli, aby móc dostrzec odległe szczegóły).

Ogólnie rzecz biorąc, tryb tabletowy na Switchu lepiej nadaje się do krótkich okresów użytkowania, a szkoda, bo wydaje się, że powinien być de facto sposobem na korzystanie z Nintendo Switch przez dłuższy czas.