PS5
Konsole

PS5 – recenzja konsoli PlayStation 5

PS5 zbliża się do swoich dwuletnich urodzin i okazuje się równie popularny jak zawsze. I to nie jest niespodzianka, ponieważ jest to fantastyczna maszyna do gier, oferując prawdziwy skok pokoleniowy nad PS4.

PS5 nie tylko oferuje rozgrywkę w rozdzielczości 4K, ale ma też poważnie zaawansowane haptyki, szybki dysk SSD i wciągający dźwięk 3D. Wszystkie te i inne elementy łączą się w konsolę, która jest naprawdę wyposażona w gry następnej lub obecnej generacji. Jest pewne zastrzeżenie, że konsola jest tak duża i ma zróżnicowany design, że może nie spodobać się każdemu. Ale mimo to jest to fascynująca konsola, dla której warto poszukać zapasów PS5.

Recenzja PS5: Wygląd

Zostało to już omówione na śmierć, ale PS5 to naprawdę gargantuiczny kawałek maszyny. Konsola Sony o wymiarach 15,4 x 10,2 x 4,1 cala karłowacieje w porównaniu z niemal każdym systemem do gier, który pojawił się w ostatniej dekadzie, w tym z PS4 Slim i PS4 Pro. Jest też znacznie większa niż jej nowy rywal next-genowy Xbox Series X i sprawia, że Xbox Series S wygląda jak zabawka dla dzieci.

Ta masywna obudowa pozwala PS5 na uzyskanie sporej wydajności, przy jednoczesnym zachowaniu chłodu i ciszy (o czym więcej powiemy później), ale sam rozmiar nowego PlayStation może być problemem dla osób posiadających małe pomieszczenia do rozrywki.
Jeśli nie planujesz postawić PS5 na podłodze, prawdopodobnie będziesz potrzebował dedykowanego, małego stolika, jeśli planujesz ustawić go w pionie. Udało mi się zmieścić PS5 w moim centrum rozrywki w orientacji poziomej, ale ledwo. Dlatego przed ustawieniem PS5 w domu warto zmierzyć dostępną przestrzeń.

Mówiąc o orientacji, PS5 zawiera odłączaną podstawkę, która pozwala ustawić masywną konsolę w pionie lub poziomie. Podstawka wkręca się w spód konsoli w trybie pionowym (PS5 zawiera śrubę, ale nie ma narzędzia do jej wkręcenia), a w trybie poziomym zaciska się na tylnym obszarze portu PS5.

Byłoby miło, gdyby PS5 zawierało narzędzie do odkręcania podstawy, ale z łatwością udało mi się ją założyć i zdjąć za pomocą monety. System stoi pewnie w trybie pionowym z przymocowaną podstawą, ale w orientacji poziomej okazało się, że podstawa jest o wiele bardziej kłopotliwa. Zajęło mi kilka prób, zanim udało mi się bezpiecznie ułożyć konsolę na podstawie. W końcu udało mi się ustawić PS5 w pozycji poziomej w moim centrum rozrywki, ale fakt, że konsola dość łatwo zsuwała się z podstawy, jeśli nie była ustawiona w odpowiedniej pozycji, daje mi pewne wątpliwości.

Mimo to, prawdopodobnie będę trzymał PS5 w orientacji poziomej przez większość czasu spędzonego z nią, po prostu dlatego, że martwię się o przypadkowe przewrócenie tej niesamowicie wysokiej obudowy, gdy siedzi na moim stole (zwłaszcza gdy są tam moi nadpobudliwi siostrzeńcy).

Recenzja PS5: Porty i rozszerzenia

PS5 ma dość standardowy zestaw portów, uzupełniony o pewne mile widziane nowoczesne udogodnienia. Z przodu znajduje się port Hi-Speed USB Type-A, a także port USB Type-C SuperSpeed. Miło widzieć, że konsola w końcu posiada złącze USB-C, zwłaszcza do podłączania nowoczesnych akcesoriów i dysków.

Z tyłu znajdziesz dwa porty SuperSpeed USB-A, gniazdo Ethernet, port HDMI 2.1 i zasilacz. (Zobacz najlepsze telewizory do gier, aby zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi telewizorów z HDMI 2.1.) PS5 zrezygnował z optycznego portu audio w PS4, co może być kłopotliwe dla osób posiadających wysokiej klasy urządzenia audio ze złączami optycznymi. Niektóre firmy oferują już jednak rozgałęziacze optyki na HDMI, jak na przykład Astro ze swoimi słuchawkami Astro A20.

Jeśli chcesz rozszerzyć wbudowany w PS5 dysk SSD o pojemności 825 GB, masz do dyspozycji gniazdo rozszerzeń PCle 4.0 M.2, do którego możesz dostać się po otwarciu konsoli. Należy pamiętać, że nie wszystkie dyski SSD są obsługiwane – potrzebny jest taki, który spełnia dość surowe wymagania Sony (otwiera się w nowej karcie), np. Western Digital SN850, Samsung 980 Pro lub nadchodzący Nextorage M.2 NVMe SSD wyprodukowany przez Sony.

W momencie premiery gniazdo rozszerzeń było zablokowane, ale najnowsza aktualizacja oprogramowania PS5 odblokowała je, co umożliwia użytkownikom dodanie dodatkowego dysku SSD dla większej ilości pamięci masowej. Przetestowaliśmy ten proces sami, gdy funkcja była jeszcze w fazie beta, i cieszyliśmy się doskonałymi wynikami.

Gniazdo rozszerzeń SSD w konsoli daje PS5 kolejną strzałę w kołczanie przeciwko Xbox Series X. Dodanie dodatkowej wewnętrznej pamięci masowej do konsoli Microsoftu wymaga zakupu drogiej, firmowej karty SSD, podczas gdy rozwiązanie Sony w zakresie rozszerzeń SSD pozwala na wybór pomiędzy różnymi modelami firm trzecich, które różnią się ceną. PS5 współpracuje również ze standardowymi zewnętrznymi dyskami twardymi, ale tylko do przenoszenia cyfrowych gier PS4 lub plików zapisu.

Recenzja PS5: Interfejs

Interfejs PS5 jest czystą, atrakcyjną i szybką ewolucją oprogramowania PS4. Wchodzenie i wychodzenie z gier oraz nawigowanie po menu jest błyskawiczne, do tego stopnia, że menu PS4 wydaje się teraz powolne i zagracone. I choć są pewne funkcje, które chciałbym zobaczyć w interfejsie PS5, to wprowadza on kilka nowych, ekscytujących sposobów na jeszcze szybsze dotarcie do tego, w co grasz. Mimo to jest mnóstwo ukrytych funkcji PS5, które trzeba wypróbować.

Ekran główny wygląda znajomo dla posiadaczy PS4, z poziomym rzędem kafelków, na których prezentowane są najnowsze gry. Gdy podświetlisz grę, jej grafika zajmie cały ekran główny, a w tle będzie grała muzyka, co jest miłym akcentem estetycznym. Jest też przydatna karta Explore, na której wyświetlane są wiadomości i aktualizacje, a także karta Game Library, która pozwoliła mi natychmiast rozpocząć pobieranie mojej kolekcji tytułów z PS4. Podobnie jak w przypadku PS4, PS5 umożliwia przechwytywanie filmów i zrzutów ekranu oraz przesyłanie strumieniowe do serwisów YouTube lub Twitch za pomocą szybkiego stuknięcia przycisku Create.

Podoba mi się, że oprogramowanie PS5 wygląda ogólnie czysto, ale szkoda, że nie ma opcji organizowania gier w foldery, jak w przypadku PS4. I choć fajnie jest widzieć, jak tło dostosowuje się do każdej podświetlonej gry, jestem zaskoczony, że nie ma opcji ustawienia własnych tapet. (Przynajmniej istnieje prosta sztuczka, która pozwala nadać PS5 wygląd retro, zmieniając logo w ikoniczne czerwone, żółte, zielone i niebieskie logo, które można znaleźć we wcześniejszych wersjach konsoli).

Długoletni użytkownicy PS4 będą musieli otrząsnąć się z pamięci, ponieważ stuknięcie przycisku PlayStation powoduje wyświetlenie centrum sterowania, które umożliwia przełączanie aplikacji, podglądanie znajomych, sprawdzanie powiadomień, monitorowanie stanu baterii kontrolera i wiele innych czynności w dolnej części ekranu.

Co więcej, możesz dostosować centrum sterowania, aby mieć szybki dostęp do takich funkcji, jak ustawienia sieci, opcje dostępu i sterowanie transmisją. To duża poprawa w porównaniu z szybkim menu z PS4, które zajmowało znacznie większą część ekranu i nie było tak szybkie ani konfigurowalne.

Recenzja PS5: Kontroler DualSense

DualSense ps5

Kontroler PS5 DualSense to być może najbardziej next-genowa rzecz w nowej konsoli Sony. Haptyczne sprzężenie zwrotne gamepada, adaptacyjne spusty i wbudowany głośnik współpracują ze sobą genialnie, tworząc poziom dotykowej immersji, którego po prostu nigdy wcześniej nie doświadczyłem podczas gry.

DualSense szczególnie błyszczy w Astro’s Playroom, darmowym, preinstalowanym tytule stworzonym specjalnie po to, by pokazać, co potrafi nowy kontroler Sony. W tej kolorowej platformówce 3D możesz poczuć i usłyszeć subtelne uderzenia ziaren piasku podczas spaceru przez burzę lub doświadczyć wrażenia gładkiego poślizgu podczas jazdy na łyżwach, by wymienić tylko kilka przykładów. Wszystko, od ciągnięcia za linę po szybowanie w jetpacku, generuje niezwykle szczegółowy poziom siłowego sprzężenia zwrotnego. To coś, co naprawdę trzeba poczuć, aby uwierzyć.

Jeśli zastanawiasz się nad starciem PS5 DualSense vs DualShock 4, nowy kontroler wychodzi na prowadzenie już za samą innowacyjność.