Steam deck
Konsole

Valve Steam Deck Recenzja

Valve ma nierówny dorobek sprzętowy. Index to doskonały zestaw słuchawkowy VR z rewolucyjnymi kontrolerami. Steam Machines i Steam Controller kompletnie spanikowały w obliczu konwencjonalnych komputerów do gier i gamepadów. Steam Link umożliwił zaskakująco funkcjonalny lokalny streaming gier, ale ostatecznie został zastąpiony przez aplikację.

Teraz, jest Steam Deck gaming handheld. Jest zbudowany na kościach wcześniejszego sprzętu Valve, ale z dużo bardziej skoncentrowany, pojedynczy pomysł, który nie próbuje zastąpić PC do gier. Jest to alternatywa Nintendo Switch więcej niż cokolwiek innego, tylko większe i bardziej wydajne, i z oddzielnie sprzedawane Dock. Steam Deck działa na Linuksie, ale front end SteamOS jest niesamowicie prosty w użyciu i pozwala łatwo zainstalować i grać w wiele gier Windows za pośrednictwem Protona. Szkielet Linuksa zawiera pełne środowisko graficzne, które pozostawia wiele miejsca na majsterkowanie i emulację klasycznych gier.

Wielka, przenośna konsola

Przy szerokości 298mm i wadze prawie półtora kilograma, Steam Deck stoi zdecydowanie po nieporęcznej stronie tego, co można uznać za przenośny system gier. Nintendo Switch z dołączonymi Joy-Conami jest ponad dwa cale smuklejsze i pół funta lżejsze od Steam Deck. Jest to nieco zaskakujące, ponieważ zarówno Steam Deck, jak i OLED Switch mają 7-calowe ekrany. Steam Deck można spakować do torby, ale jest zdecydowanie za duży, by schować go w kurtce lub wygodnie grać w pociągu. Nawet notebook do gier Asus ROG Zephyrus 14 jest tylko o pół cala szerszy, choć uczciwie trzeba przyznać, że jest znacznie głębszy i cięższy od 4,6-calowego handhelda.

Znaczna część ramy Steam Deck składa się z powierzchni kontrolnych i uchwytów, które są znacznie szersze niż Joy-Cony Nintendo Switch (i nie są zdejmowane). Obecne są standardowe dwa drążki analogowe, a także cztery przyciski menu, pad kierunkowy i cztery przyciski twarzy. Kwadratowe touchpady znajdują się poniżej drążków analogowych i powyżej przycisków Steam i Options. W miłym akcentem jest szerokość uchwytów, dzięki której kciuki i mięsiste części dłoni nie będą przypadkowo dotykać gładzików ani blokować głośników, znajdujących się pod przyciskami Steam i Options.

Na górnym panelu Steam Deck znajdują się standardowe bumpery L1/R1 oraz triggery L2/R2, choć bumpery są nieco za wysoko, by szybko i wygodnie je wcisnąć. Są też przyciski zasilania i głośności, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm oraz port USB-C do ładowania urządzenia. Na dolnej krawędzi znajduje się gniazdo kart microSD, które rozszerza pamięć masową systemu poza 64/256/512GB pamięci wbudowanej.

Z tyłu znajdują się przyciski L4/L5 i R4/R5 pod miejscem, gdzie naturalnie spoczywają środkowe i serdeczne palce każdej dłoni. Przyciski są domyślnie nieco sztywne i płytkie, ale zapewniają przydatne dodatkowe wejścia. Na tylnym panelu znajduje się duża kratka wlotowa, która współpracuje z wentylatorem wyciągowym i kratką na górnej krawędzi urządzenia, aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza. Wentylator jest słyszalny podczas grania w gry, ale jest znacznie delikatniejszy od wentylatora małego laptopa gamingowego (w tym przypadku Zephyrusa 14).

Specyfikacja Steam Deck i łączność

7-calowy ekran Steam Deck jest funkcjonalny, ale nie robi wrażenia. Jest tej samej wielkości co OLED Switcha, z nieco wyższą rozdzielczością 1280 na 800 pikseli (wyświetlacz Switcha ma 1280 na 720). Ekran to 60Hz IPS LCD, więc jest jasny i łatwy do odczytania, ale brakuje mu głębokich czerni i żywych kolorów, które można uzyskać z OLED.

Wewnętrznie, Steam Deck wykorzystuje niestandardowy procesor AMD z czterordzeniowym, ośmiowątkowym procesorem Zen 2, który osiąga 448 GFlops, oraz GPU RDNA 2, który osiąga 1,6 TFlops. Wykorzystują one tę samą architekturę, co procesory AMD Ryzen i układy GPU Radeon, ale nie mają bezpośrednich odpowiedników w konsumenckich procesorach desktopowych lub mobilnych. Jednak bazując wyłącznie na TFlops, jest to dość daleko za PlayStation 5 (10 TFlops) i Xbox Series X (12 TFlops). W uczciwości, Steam Deck jest zaprojektowany przede wszystkim do przepychania jednej ósmej liczby pikseli, jak te systemy 4K.

Unikalna platforma oznacza, że nie możemy uruchomić wszystkich naszych standardowych programów benchmarkowych, ale i tak przeprowadziliśmy obszerne testy, by sprawdzić, jak dobrze Steam Deck radzi sobie z grami. Zasadniczo jest lepiej niż w przypadku Samsunga Galaxy Book Pro 360 i innych dobrze wyposażonych notebooków ze zintegrowaną grafiką, ale nie może się równać z dedykowanym, wysokiej klasy GPU, takim jak Nvidia RTX GeForce 3050 Ti.

System wykorzystuje 16 GB pamięci RAM LPDDR5 i jest wyposażony w 64 GB pamięci masowej na dysku SSD m.2 PCIe Gen 2 x1 (lub 256 GB lub 512 GB pamięci na dysku SSD m.2 PCIe Gen 2 x4, w zależności od modelu). Gniazdo karty microSD umożliwia dalszą rozbudowę pamięci masowej. Przetestowaliśmy wersję o pojemności 256 GB.

Jeśli chodzi o połączenia, Steam Deck ma pojedynczy port USB 3.2 Gen 2 USB-C, który obsługuje prawie każde połączenie przewodowe poza słuchawkami 3,5 mm (gniazdo słuchawkowe też tam jest). Ładuje Steam Deck za pomocą dołączonego adaptera ściennego USB-C i działa z dowolnym 45W zasilaczem PD3.0. Steam Deck może wyprowadzać audio lub wideo przez USB-C lub DisplayPort 1.4. W przypadku, gdy zastanawiasz się, tak, Steam Deck działa ze standardową stacją dokującą USB-C, aby umożliwić dodatkowe porty i wyjście HDMI.

To dużo ciężkiego podnoszenia dla jednego portu USB-C, co oznacza, że będziesz chciał kupić albo stację dokującą innej firmy, albo oficjalną Valve Steam Deck Dock. Nie możesz podłączyć Steam Deck do monitora lub telewizora po wyjęciu z pudełka. Ponadto, prawdopodobnie bardzo szybko zabraknie Ci baterii, jeśli po prostu użyjesz kabla USB-C do DisplayPort. Drugi port USB-C do dostarczania energii lub po prostu port micro lub mini HDMI lub mini DisplayPort byłyby mile widziane.

Łączność bezprzewodowa Steam Deck obejmuje dwupasmowe Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac oraz Bluetooth 5.0. Gamepady, myszy i klawiatury można podłączyć do systemu przez Bluetooth.

Czas pracy na baterii jest bardzo różny w zależności od gier, w które grasz, ale nie spodziewaj się długich sesji gry bez podłączania handhelda do gniazdka. Valve szacuje, że w przypadku gier wykorzystujących dużą moc obliczeniową, czas pracy na baterii może wynosić nawet dwie godziny pomiędzy ładowaniami, ale prostsze gry mogą rozciągnąć baterię nawet do ośmiu godzin. Ten dwugodzinny limit wydaje się pasować do naszych testów z Horizon Zero Dawn i Monster Hunter Rise.

SteamOS 3.0: Linux z dostępną skórą

Steam Deck wykorzystuje system operacyjny SteamOS 3.0 firmy Valve, który jest oparty na Arch Linuksie z warstwą kompatybilności oprogramowania Proton, umożliwiającą uruchamianie gier pod Windows. SteamOS uruchamia się w widoku przypominającym tryb Big Picture, z dużym interfejsem opartym na kafelkach, który działa dobrze na małym ekranie przy użyciu kontrolerów gamepada. System integruje się bezpośrednio z kontem Steam, dzięki czemu na pierwszy plan wysuwają się wszystkie zainstalowane gry Steam (oraz gry dostępne za pośrednictwem innego komputera dzięki funkcji Steam Remote Play). Zapisy w chmurze Steam są również przenoszone z dowolnych obsługiwanych gier Steam na komputerze.

Naciśnięcie przycisków Steam lub Options otwiera pomocne nakładki, gdy jesteś w grze lub poza nią. Przycisk Steam umożliwia przechodzenie do różnych części systemu, w tym do ekranu głównego, biblioteki gier, sklepu Steam, ustawień i listy znajomych (z obsługą czatu tekstowego przy użyciu klawiatury ekranowej). Przycisk Options uruchamia menu szybkiego dostępu, które umożliwia dostęp do powiadomień, listy znajomych (w formie paska bocznego, zamiast przechodzenia do pełnego interfejsu z czatem) oraz prostych ustawień systemowych (jasność ekranu, połączenia bezprzewodowe i przewidywany czas pracy baterii). W grach przycisk Steam otwiera menu kontrolne i pozwala na podrasowanie układów w locie.

SteamOS włącza przydatny tryb uśpienia po naciśnięciu przycisku zasilania. Po kilku sekundach system przechodzi w stan zawieszenia, podobny do trybu uśpienia Nintendo Switch, pozwalając zachować żywotność baterii, gdy nie grasz aktywnie. Stan zawieszenia działa również w grach. Nie mieliśmy problemu z uśpieniem Steam Deck podczas gry w Horizon Zero Dawn, a później z podniesieniem go w miejscu, w którym go zostawiliśmy, bez potrzeby ponownego ładowania gry.

Interfejs SteamOS sprzyja graniu na ręce i może być wszystkim, czego potrzebujesz, jeśli planujesz grać tylko w gry ze swojej biblioteki Steam. Steam Deck potrafi jednak znacznie więcej. Wciśnięcie i przytrzymanie przycisku zasilania pozwala zrestartować system w tryb Desktop Mode, który ładuje linuksowe środowisko graficzne KDE Plasma. Jest to widok podobny do Windowsa z pełną kontrolą Linuksa, w tym instalacją pakietów oprogramowania. Jeśli chcesz emulować starsze gry na Steam Deck, tryb ten jest niezbędny do zainstalowania tych emulatorów, w tym Dolphin i RetroArch.

Steam Deck Wydajność w grach

Program Kompatybilność Steam Deck pomaga pokazać gry Steam, które są potwierdzone do pracy na Steam Deck. Każda gra Steam ma jedną z czterech ikon kompatybilności. Zielona, ikona Deck Verified oznacza, że gra działa prawie idealnie na Steam Deck. Żółta ikona Playable oznacza, że gra będzie działać, ale może być konieczne wprowadzenie kilku poprawek (zwykle ręcznych konfiguracji sterowania). Szara ikona Unsupported oznacza, że gra nie będzie działać na Steam Deck w ogóle. Wreszcie, szara ikona Unknown ze znakiem zapytania oznacza, że nie ma informacji o tym, czy gra będzie działać, czy nie.

SteamOS dzieli twoją bibliotekę na zakładki Verified games, All Games, Installed Games oraz Non-Steam Games and Software. Możesz również odfiltrować Nieobsługiwane lub Nieznane gry z biblioteki w zakładce Wszystkie gry.

Z 571 gier i aplikacji w naszej bibliotece Steam, 63 są zweryfikowane, 104 są zweryfikowane lub grywalne, a 524 są zweryfikowane, grywalne lub nietestowane. To pozostawia tylko 29 gier i aplikacji – około 5% naszej biblioteki – bez wsparcia na Steam Deck. To tutaj zaczynamy zabawę w testowanie, które gry działają, a które nie, i jak dobrze Steam Deck radzi sobie z tymi, które działają.

Wszystkie gry ładują się mniej więcej tak szybko, jak na komputerze ze skromnym dyskiem SSD; przypuszczalnie Steam Deck z najwyższej półki ładuje gry szybciej. Obejmuje to standardowe ładowanie preambuły Steam, które ma miejsce przy pierwszym uruchomieniu każdej gry. Większość z nich to gry dla systemu Windows uruchamiane przez Protona, więc wszystkie zwykłe pliki DirectX i inne, które muszą być skonfigurowane w systemie Windows, muszą być również przetwarzane na Steam Deck.

Horizon Zero Dawn jest zweryfikowany i ogólnie działa dobrze na Steam Deck. Sterowanie działało idealnie podczas testów, mapując wszystko do standardowych wejść gamepada. Gra wykorzystuje zmienną liczbę klatek na sekundę i nie osiągnęła stałego poziomu 60 klatek na sekundę, ale akcja była płynna przez większość czasu. Jednak oglądanie wybuchających beczek z bliska sprawiało, że gra zacinała się i szarpała, zanim efekty zostały usunięte.

Disco Elysium: The Final Cut jest również zweryfikowane i niezawodnie działa na Steam Deck z ustawionymi kontrolkami gamepada. W tej konfiguracji sterowaliśmy główną postacią za pomocą lewego drążka analogowego i przechodziliśmy przez pobliskie obiekty, z którymi mogliśmy wejść w interakcję za pomocą prawego drążka lub prawego gładzika (który zapewniał pomocne, małe sprzężenie zwrotne dla każdego wybranego obiektu). Nie mogliśmy jednak w prosty sposób przypisać do gładzika klasycznego sterowania myszą w stylu gier przygodowych (choć ręcznie ustawiliśmy prawy gładzik tak, by zachowywał się jak mysz i poruszał kursorem na ekranie). Sterowanie wskaźnikiem myszy na ekranie dotykowym działało doskonale, podobnie jak mysz Bluetooth podłączona do Steam Deck.

Bayonetta, kolejna gra Verified, działa na Steam Deck z dobrą wydajnością i odpowiednim sterowaniem. Gra domyślnie ustawiona jest na średnie ustawienia graficzne i działa w tym trybie ze stałą prędkością 60 klatek na sekundę. Bayonetta działała dobrze z grafiką ustawioną na Wysoką, ale nie mogła utrzymać stałych 60 klatek na sekundę (często spadała do 30 klatek na sekundę).

Inscryption widnieje na liście Playable (not Verified) i bez problemu ładuje się na Steam Deck. Brakuje w niej obsługi gamepada, więc gładzik służy jako kontroler wskaźnika myszy, podobnie jak ekran dotykowy i myszki Bluetooth. Jest to grywalne i nie do odróżnienia od wersji PC, jeśli masz wygodny sposób na kontrolowanie wskaźnika myszy.

Dying Light 2 również widnieje jako Playable na Steam Deck. Gra posiada zaprogramowane sterowanie, które w dużej mierze działa, choć analogowe drążki sterują nieporęcznym wskaźnikiem myszy podczas poruszania się po menu, zamiast przyciągać się do przedmiotów. Grafika została domyślnie ustawiona na najwyższe ustawienia, co spowodowało słabą wydajność. Zmniejszenie ustawień grafiki do Niskich sprawiło, że gra była grywalna. Nie jest rewelacyjna, ale przyzwoita i wciąż robi wrażenie, biorąc pod uwagę rozmiar i specyfikację Steam Deck.

Emulacja Steam Deck

Na papierze Steam Deck jest idealną maszyną do grania w gry retro, ale nie będziesz w stanie zrobić tego bezpośrednio przez SteamOS. Przytrzymanie przycisku zasilania pozwala wybrać opcję Switch to Desktop, która zamyka przednią część SteamOS i ładuje pulpit KDE Plasma. To interfejs podobny do Windowsa, który pozwala ci uzyskać dostęp do wszystkich funkcji i narzędzi, jakie zapewnia standardowy komputer z Linuksem. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z Linuksem, powinieneś prawdopodobnie unikać dokonywania jakichkolwiek zmian w tym trybie i uważać na menedżera plików, ponieważ system plików Linuksa jest całkiem inny niż Windows. Na szczęście nie musisz nurkować zbyt głęboko, aby znaleźć emulatory, które możesz załadować na Steam Deck.

Ikona torby na zakupy w lewym dolnym rogu pulpitu otwiera sklep z oprogramowaniem Discover, który jest wypełniony darmowymi, otwartymi aplikacjami, które możesz zainstalować na Steam Deck po prostu klikając przycisk instalacji. Obejmuje to gry na Linuksa, które mogą być trafione lub chybione (chociaż Sonic Robo Blast 2 i Sonic Robo Blast 2 Kart są warte gry). Pod Gry, jest sekcja specjalnie dla emulatorów, a tam są dziesiątki, obejmujące wiele więcej systemów gier. Jest RetroArch dla catch-almost-all frontend do emulacji wielu konsol, w tym Dolphin dla GameCube i Wii, PCSX2 dla PlayStation 2, a nawet DOSBox dla klasycznych gier PC.

EmuDeck jest w szczególności nieocenionym narzędziem do emulacji Steam Deck. Chociaż nie jest dostępne w menu Discover, możesz przejść do oficjalnej strony EmuDeck poprzez tryb pulpitu Steam Deck, aby pobrać i zainstalować oprogramowanie. To oprogramowanie radykalnie usprawnia i automatyzuje wiele z procesu emulatora, automatycznie pobiera okładki dla gier, które instalujesz, konfiguruje powiązania klawiszy, a nawet włącza twoje ulubione gry tuż obok katalogu Steam na SteamOS.

Po zainstalowaniu emulatorów nadal musisz wykonać trochę pracy, aby zagrać w cokolwiek. Mamy zamiłowanie do kolekcjonowania klasycznych gier, w tym Nintendo GameCube, więc możemy stworzyć obrazy płyt do użytku z Dolphinem. ROM-y i pliki BIOS-u są objęte prawami autorskimi, więc jesteś zdany na siebie, jeśli chodzi o pozyskiwanie gier.

Umieszczenie ich na komputerze to jedno, ale przeniesienie ich na Steam Deck to zupełnie inna sprawa. Nie możesz po prostu podłączyć swojego Decka do komputera i od razu pobrać pliki. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić, ale najłatwiejszy i najmniej skomplikowany obejmuje zapisanie plików z komputera lub na dysku flash lub zewnętrznym dysku twardym, a następnie podłączenie tego dysku do Steam Deck za pomocą stacji dokującej. Użyliśmy huba USB-C i podłączyliśmy dysk USB, a następnie skopiowaliśmy z niego pliki w trybie pulpitu.

Po tym, jak gry, które chcesz emulować, znajdują się na Steam Deck, musisz skonfigurować emulator, aby działał tak, jak chcesz. To może wymagać trochę majstrowania, zarówno do mapowania kontroli poprawnie i uzyskać najlepszą kombinację graficznego polerowania i wydajności. W tym miejscu EmuDeck jest szczególnie przydatny, ponieważ automatyzuje większość procesu.

Recenzja steam deck

Wreszcie, jeśli chcesz uzyskać dostęp do któregokolwiek z tych emulatorów lub gier na Linuksa, które zainstalowałeś przez SteamOS, musisz ręcznie dodać je przez Steam. Trzeba to zrobić w trybie pulpitu, używając klienta Steam. Ekran biblioteki ma opcję dodawania gier innych niż Steam do biblioteki i pozwala wybrać dowolne zainstalowane oprogramowanie Linux. Po dodaniu ich, pojawiają się w SteamOS pod własną sekcją jako gry nie-Steamowe. Prawdopodobnie nie będą miały żadnych kafelków ani ikon, ale będziesz mógł je uruchomić bez przechodzenia do trybu pulpitu. Ponownie, jeśli używasz EmuDeck, proces ten jest znacznie bardziej usprawniony i wygodny.

Po wspomnianym wcześniej majstrowaniu, w tym dostosowaniu niektórych ustawień graficznych (przede wszystkim zmiana z OpenGL na Vulkan), Dolphin działał dobrze na Steam Deck. F-Zero GX konsekwentnie osiągał 60 klatek na sekundę, podczas renderowania w podwójnej rozdzielczości; wyglądał ostro na ekranie Steam Deck. Nadal było kilka problemów z oknami, gdy grało się przez SteamOS zamiast w trybie pulpitu, ale gry wyglądały świetnie. Jeśli nie masz nic przeciwko wkładaniu pracy w konfigurację każdego emulatora, Steam Deck może być naprawdę jednym z najlepszych ręcznych systemów gier retro tam.

Modding na Steam Deck jest nieco bardziej skomplikowany, jednak, i jak łatwo można to osiągnąć zależy w dużej mierze od gry. Niektóre mogą być modowane dość łatwo, po prostu przeciągając i upuszczając pliki do katalogu lub folderu modów. Inne wymagają użycia menadżera modów, który zazwyczaj jest EXE. Te zazwyczaj wymagają systemu Windows, ale możesz potencjalnie wymusić kompatybilność z Protonem. Wyniki jednak różnią się szalenie w zależności od tego, w co grasz. Społeczność Steam Deck jest pomocna i bardzo aktywna, więc nie potrzeba wiele prób i błędów, aby dowiedzieć się, jaki jest najlepszy sposób na rozwiązanie problemu. Bądź przygotowany na dużo majsterkowania, jeśli masz serce nastawione na modowanie, i bądź przygotowany na poświęcenie niektórych, aby utrzymać grę działającą płynnie.

Wreszcie, możesz zainstalować Windows na Steam Deck. Valve wydało sterowniki do obsługi Windows OS kilka miesięcy po wydaniu Decka. Chociaż może to nie przemawiać do wszystkich, miło jest mieć opcje, a Steam Deck jest bardzo dostosowany. Sugerujemy użycie dedykowanego microSD dla OS, w zależności od tego, co planujesz zainstalować pod Windowsem.

Gotowy do współpracy z telewizorami i monitorami

Podłączenie Steam Deck do telewizora lub monitora jest na szczęście płynniejsze i łatwiejsze niż wtedy, gdy po raz pierwszy recenzowaliśmy urządzenie na początku tego roku. Wówczas doświadczenie było w najlepszym wypadku mieszane, z obrazem albo nie wyświetlanym poprawnie, albo całkowicie ucinanym. Utrzymanie Steam Deck w stanie zasilania podczas naszych testów było również wyzwaniem w tym okresie, jako że nasz hub testowy nie mógł ładować Deck i dostarczać obrazu do telewizora lub monitora w tym samym czasie.

Obsługa telewizorów i monitorów przez Steam Deck uległa znacznej poprawie w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Przetestowaliśmy oficjalną stację dokującą Steam Deck firmy Valve, a także kilka urządzeń innych firm, takich jak oryginalna i ulepszona stacja dokująca Jsaux. Nasza stacja dokująca Jsaux bez problemu wysyłała obraz na wyświetlacz LG OLED-C1 4K. Wymagało to po prostu przejścia do trybu Desktop, by dostosować domyślny wyświetlacz Steam Deck o rozdzielczości 1280 na 800 do takiego, który pasował do telewizora.

Aktualizacje firmware są szczególnie ważne dla każdego doku, który ostatecznie kupisz. Oficjalna stacja dokująca Valve otrzymuje aktualizacje firmware’u bezpośrednio ze Steam Deck, co daje jej wygodną przewagę nad urządzeniami innych firm, które muszą być podłączone i aktualizowane przez komputer. Istotne problemy z kompatybilnością są usuwane dzięki tym aktualizacjom firmware’u, więc koniecznie trzeba aktualizować swoje urządzenia.

Steam Deck

Jeśli chcesz tylko grać w gry Steam na handheldzie, Steam Deck jest fantastyczny. Jeśli jesteś gotów włożyć trochę pracy, aby uzyskać swoje ulubione emulatory działające na handheld, Steam Deck jest również warte sprawdzenia. To powiedziawszy, granie na Steam Deck nie zawsze jest prostą sprawą typu „ustaw i zapomnij”: Valve wciąż wypuszcza aktualizacje firmware’u, które poprawiają stabilność i funkcjonalność systemu.

Mimo to, Steam Deck jest świetnym sprzętem, który odnajduje swoją siłę prawie pół roku po premierze. Handheld jest potężny jak na swój rozmiar i cenę, i pomimo tego, że jest urządzeniem opartym na Linuksie, działa z wieloma doskonałymi grami na Windows wyjątkowo dobrze. Nie jest to graficzna potęga, jak PlayStation 5 czy Xbox Series X, ale te systemy mają zalety wielkości i mocy, jakie dają konsole domowe. Steam Deck to handheld, i to potężny. W skrócie, jest to urządzenie niezbędne dla graczy PC, którzy chcą uwolnić swoje biblioteki Steam od pulpitu.